Radom na szlakach ekstraklasy (GALERIA)

Dokładnie 70 lat temu radomski zespół po raz pierwszy w historii zagościł na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Wspomnienie wydarzenia uświetniła prezentacja publikacji pt. „Radom na szlakach ekstraklasy”. Powstał on w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Radomia.


RADOM NA SZLAKACH EKSTRAKLASY (GALERIA)

Radom i ekstraklasa to wyjątkowo pasujące do siebie słowa.

W poprzednich dwóch sezonach na najwyższym szczeblu rozgrywkowym występowało aż cztery drużyny z naszego miasta. Stanowiło to impuls, żeby całą historię lokalnych ekip w ekstraklasie spisać na kartach jednej publikacji. - Dla środowiska był to idealny moment, żeby upamiętnić nie tylko obecnych ekstraklasowiczów, ale przypomnieć radomianom złote lata m.in. boksu, tenisa, łucznictwa, tenisa stołowego, zapasów etc – tłumaczy Michał Podlewski, pomysłodawca projektu. W miarę kompletowania materiału, kolejnych spotkań i rozmów z gwiazdami sportu oraz sympatykami, rodziła się również niespotykana forma publikacji. Autorom zależało na znalezieniu balansu pomiędzy dynamizmem sportu w XXI wieku, a wydarzeniami historycznymi, zachowaniu równowagi pomiędzy opisami zespołów występujących na najwyższym szczeblu rozgrywkowym incydentalnie, a tymi, które reprezentują Radom na krajowych salonach przez dziesiątki lat. Właśnie dlatego tabele i tablice z wynikami zostały zastąpione żywą, często pisaną osobistym językiem narracją. Żadna z form: album, opowiadanie czy protokół meczowy, nie zdołały jej zdominować. Jak określił odpowiedzialny za formę graficzną publikacji Marcin Kucewicz, przyjęła postać niespotykanego dotąd przewodnika po szlakach ekstraklasy, na których radomscy sportowcy zostawili trwały ślad.

W publikacji, obok prezentacji sportowych emocji, znalazło się miejsce również na przedstawienie osób, które tworzą klimat ekstraklasowych imprez, czyli podkręcających atmosferę spikerów, sędziów, stałych bywalców loży prasowej i wreszcie radomskich cheerleaderek, które widzom uczestniczącym w ekstraklasowych wydarzeniach towarzyszą już od ponad ćwierć wieku.

Koncepcja i tekst, przy merytorycznym wsparciu Sławomira Monika, Grzegorza Sieka, Jerzego Gralińskiego i Piotra Stanikowskiego są dziełem Lecha Mosiołka, Grzegorza Stępnia i Michała Podlewskiego. Całość projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Gramy Razem w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia, uzupełniają tablice, które umieszczone zostaną w większości miejsc, gdzie ekstraklasa gościła w Radomiu (m.in. przy hali i stadionie MOSiR-u, hali na Sadkowie oraz obiektach Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga). Ich treść przetłumaczona została na język angielski oraz niemiecki.

Na spotkaniu, podczas którego zaprezentowana została publikacja i tablice obok władz miasta, pomysłodawców i autorów gościli również przedstawiciele klubów obecnie występujących na najwyższych szczeblach rozgrywkowych.

Tymczasem, każdy pasjonat historii lokalnego sportu, który chciałby odebrać egzemplarz publikacji, będzie miał taką możliwość w poniedziałek, 12 lutego. W hali MOSiR-u przy ul. Narutowicza 9 autorzy oraz osoby współpracujące merytorycznie przy projekcie będą czekać na zainteresowanych w godz. 15-18. Będzie to również okazja do rozmowy na tematy związane z lokalnym sportem i jego historią.

Projekt pn. „Radom na szlakach ekstraklasy” został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia.