Paweł Woicki: - Teraz mogę nazwać siebie trenerem

Siatkarze Enea Czarnych Radom rozpoczęli piąty tydzień przygotowań do sezonu 2023/2024. Wojskowi w dniach 15-16 września rozegrają pierwsze towarzyskie mecze. Enea Czarni Radom wezmą udział w turnieju piłki siatkowej w Solcu Kujawskim. Szkoleniowiec Paweł Woicki udzielił wywiadu oficjalnej stronie klubu. Z trenerem drużyny rozmawiał Adam Kurasiewicz.Rozpoczęliście piąty tydzień przygotowań, który zakończony zostanie pierwszymi meczami towarzyskimi. Pierwsze pytanie jakie chciałbym zadać, to czy wszystko idzie zgodnie z planem w okresie przygotowawczym?

Paweł Woicki (szkoleniowiec Enea Czarnych Radom): - Na pewno wszystko zgodnie z planem nie idzie. Trzeba się adoptować do sytuacji i szukać rozwiązań. Choćby nawet sprawa dostępności hali, gdzie musimy trochę zmieniać nasz plan przygotowawczy. Ale nie skupiamy się na tym głównie. Szukamy rozwiązań i dalej ciężko pracujemy.

A jeśli chodzi o wspomnianą adaptację, to również musi trener wraz we współpracy ze sztabem i klubem szukać rozwiązań dotyczących problemów zdrowotnych Mateusza Biernata. Na razie testowany jest na pozycji rozgrywającego Igor Gniecki.

- Obecnie z nami trenuje Bartek Sławiński, który po turnieju w Solcu Kujawskim leci do USA na studia. Mamy na testach Igora Gnieckiego, który od ubiegłego tygodnia trenuje z nami i pojedzie z drużyną na zbliżający się turniej pod koniec tego tygodnia. Vuk uczestniczy w Mistrzostwach Europy, a później będzie brał udział w kwalifikacjach olimpijskich.

Teraz czeka Was pierwszy turniej, rywalizacja w Solcu Kujawskim. Na co trener będzie najbardziej zwracał uwagę podczas gry swojego zespołu podczas dwudniowych zmagań?

- Przede wszystkim będę chciał z drużyną zrealizować pierwsze założenia taktyczne, nad którymi pracujemy od ostatnich tygodni. Zbliżające się pojedynki w Solcu Kujawskim, a także każde kolejne mecze sparingowe, będą pokazywać czy jesteśmy w stanie przełożyć to na mecze podczas sezonu w PlusLidze.

Jakie to uczucie być w pełni odpowiedzialnym za cały cykl przygotowawczy oraz za cały zespół? W trakcie sezonu 2022/2023 po zwolnieniu szkoleniowca Jacka Nawrockiego, zakończył trener karierę siatkarską i stał się głównodowodzącym zespołu z Radomia. Teraz jednak odpowiedzialność jest zupełnie inna.

- Nie miałem czasu się nad tym zastanawiać. To wszystko dzieje się tak szybko, że jedyne nad czym się skupiam, to jak najlepiej przygotować ze sztabem trenerskim zespół na nowy sezon. Efekty nadejdą podczas pierwszych ligowych meczów w październiku.

A czy na efekty pracy w Radomiu może mieć wpływ praca z kadrą Iranu? Tak naprawdę trener nie miał za dużo wolnego czasu po ostatnim sezonie w PlusLidze. Wakacje spędził trener z męską kadrą Iranu podczas VNL, a następnie przylot do Polski i rozpoczęcie treningów w Radomiu. Czy jest coś co trener chce wdrożyć do zespołu Enea Czarnych z pracy z reprezentacją Iranu?

- Na pewno jest to dla mnie ogromne doświadczenie. Praca z reprezentacją Iranu miała i ma duży wpływ kim teraz jestem i to doświadczenie będę chciał wykorzystać w klubie. „Skóra robi się grubsza” dzięki takiej pracy i kilka nowych przemyśleń też jest oczywiście. Nie wiem czy będzie się to podobać to siatkarzom, ale zauważyłem że dużo pracy nie przeszkadza w tym, żeby dobrze grać.