Wojskowi przygotowują się do Uniwersjady

Trwają przygotowania polskiej reprezentacji na 30. Letnią Uniwersjadę w Neapolu. W kadrze biało-czerwonych na zbliżającą się imprezę siatkarską znaleźli się zawodnicy Cerrad Czarnych Radom: rozgrywający Michał Kędzierski oraz libero Mateusz Masłowski.

30. Letnia Uniwersjada odbędzie się w Neapolu w dniach 3 -14 lipca 2019. Polacy nie znaleźli się początkowo w gronie reprezentacji zakwalifikowanych do turnieju siatkarskiego na uniwersjadzie, ponieważ nie brali udziału w dwóch poprzednich – w koreańskim Gwangju (2015) i w Tajpej na Tajwanie (2017). Do turnieju zgłosiło się jednak wiele drużyn i organizatorzy zdecydowali się na dopuszczenie większej liczby. Obok Polski dopuszczono jeszcze reprezentacje Włoch, Hongkongu oraz Australii, z którymi biało-czerwoni zagrają w grupie.

Polscy siatkarze prowadzenie przez duet trenerski Paweł Woicki – Daniel Pliński, będą więc mieli szansę na wywalczenie piątego medalu w historii swych występów na uniwersjadach. Do tej pory wywalczyli jeden złoty (1991), dwa srebrne (1993 i 2013) oraz jeden brązowy (1959).

Ostatni występ to rok 2013 i 27. Letnia Uniwersjada w Kazaniu. Trener Radosław Panas miał wówczas do dyspozycji następujących siatkarzy: Grzegorz Bociek, Wojciech Ferens, Piotr Hain, Miłosz Hebda, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Kacper Popik, Krzysztof Wierzbowski, Wojciech Włodarczyk, Damian Wojtaszek, Maciej Zajder, Wojciech Żaliński.

Polacy pokonali w ćwierćfinale Koreę Południową 3:2 (22:20 w tie-breaku), w półfinale Ukrainę również 3:2, ale w finale przegrali z Rosją 0:3. Nagrodę dla najlepszego siatkarza (MVP) tamtego turnieju otrzymał Maksim Zhigalov– zawodnik, który w sezonie 2018/2019 bronił barw Cerrad Czarnych Radom. Na poprzedniej uniwersjadzie, w 2017 roku w Tajpej, turniej siatkarzy wygrał Iran przed Rosją i Japonią. 


Kadra reprezentacji Polski mężczyzn na Uniwersjadę (3-14 lipca):

Rozgrywający: Michał Kędzierski (Cerrad Czarni Radom), Łukasz Kozub
Atakujący: Damian Domagała, Bartosz Filipiak
Przyjmujący: Paweł Halaba, Bartłomiej Lipiński, Piotr Łukasik, Kamil Semeniuk
Środkowi: Bartłomiej Lemański, Patryk Niemiec, Jan Nowakowski
Libero: Jędrzej Gruszczyński, Mateusz Masłowski (Cerrad Czarni Radom)

1 lipca kadra odleci do Neapolu, a cztery dni później rozegra pierwsze spotkanie grupowe z Brazylią. Potem ich rywalami będą  Francuzi, Irańczycy i Kanadyjczycy.